מתוצאות הקורונה: מחירי הדירות הגדולות עלו בשיעור גבוה יותר מהדירות הקטנות

זינוק של עד 17% במחירי הדירות 4-5 חדרים בעיר תל אביב לעומת 7% לדירות 3 חדרים; זינוק של 11% בדירות בנות 5 חדרים ברמת השרון לעומת 4% בדירות 4 חדרים

שמאי המקרקעין ישראל יעקב: ישנם יזמים שמוכנים לשלם למרות שדו"ח אפס מראה ריווחיות נמוכה. הסיבה היא כאמור שדו"ח אפס משקף את מצב השוק הנוכחי והיזמים מעריכים שהשוק ימשיך להעלות. אנו רואים את זה במיוחד במרכז הארץ – בתל אביב, ברמת גן ובהרצליה".


האם הסגרים בעקבות נגיף הקורונה גרמו לעלייה במחירי דירות גדולות? מבדיקה שנערכה במשרד שמאות המקרקעין ישראל יעקב מצאו כי בשנתיים האחרונות הביקושים לדירות גדולות בנות 4 ו-5 חדרים זינקו ואיתם גם המחירים. הבדיקה הקיפה כ-30 פרויקטים שהחברה מלווה בתל אביב, רמת השרון, חולון ונתניה. מחלקת המחקר במשרד בדקה את מחירי הדירות על פי דו"ח אפס שנעשה בשנת 2019 ומחירי המכירה של אותן דירות במהלך 2021.

                                             שמאי המקרקעין ישראל יעקב | צילום: איגור פינקלשטיין 


ע"פ הנתונים, משנת 2019 ועד שנת 2021 מחירי דירות 3 חדרים בתל אביב עלו בשיעור ממוצע של 7%, דירות 4 חדרים עלו ב-17% ודירות 5 חדרים עלו ב-10%. כך לדוגמא מחירה של דירת 5 חדרים 149 מ"ר בתל אביב על פי דו"ח אפס עמדה בפברואר 2019 על 8.29 מיליון שקל ובאוגוסט 2021 היא נמכרה ב-9.527 מיליון שקל – עלייה של כ-15%.

 

ברמת השרון מחירי דירות 4 חדרים עלו ב-4% בלבד משנת 2019 ועד סוף 2021 אבל דירות 5 חדרים עלו בכ-11%. לדוגמא דירת 5 חדרים 118 מ"ר הוערכה בדו"ח אפס בינואר 2019 ב-3.2 מיליון שקל ובפועל היא נמכרה ב-3.6 מיליון שקל – תוספת של 400 אלף שקל.

 

בערים נתניה וחולון המחיר הממוצע של דירות גדולות עלה בשיעור מתון של 5% לעומת 3% לדירות 4 חדרים.

 

לדברי שמאי המקרקעין ישראל יעקב, "כאשר אנחנו עורכים דו"ח אפס אנו מעריכים את מחיר הדירות על פי מחירי השוק כיום. מדובר על הפקת דו"ח שנערך לפני תחילת השיווק ולפני הבקשה לקבלת מימון לפרויקט. בשנתיים האחרונות ראינו ברוב הפרויקטים החדשים שאנחנו מלווים עלייה משמעותית של במכירת דירות גדולות לעומת דירות קטנות והביקושים לדירות אלה הולך ויורד דבר שמסביר את עליית המחירים".

 

מה צפוי לקרות בעתיד הקרוב? כפי שנראה כרגע המחירים לא צפויים לרדת. לדברי ישראל יעקב "שוק הנדל"ן בישראל רותח. אנו רואים פער גדול מאוד בין מה שאנחנו השמאים כותבים בדו"ח אפס לבין ההצעות שהיזמים מגישים בסופו של דבר במכרזי המינהל או במו"מ עם בעלי קרקע פרטיים. ישנם יזמים שמוכנים לשלם למרות שדו"ח אפס מראה רווחיות נמוכה שלעיתים לא עומדת באמות המידה של רווחיות שגורמי המימון מבקשים לראות כאחד התנאים לאישור ליווי לפרויקט. הסיבה היא כאמור שדו"ח אפס משקף את מצב השוק הנוכחי והיזמים מעריכים שהשוק ימשיך להעלות. אנו רואים את זה במיוחד במרכז הארץ – בתל אביב, ברמת גן ובהרצליה".