הכוח עובר לידי בעלי הדירות: מודל חדש להתחדשות עירונית בירושלים

איילת קראוס תעמוד בראש הסניף הירושלמי של החברה לפיתוח והתחדשות עירונית המקדמת פרויקטי פינוי בינוי מטעם בעלי הדירות

איילת קראוס עד לאחרונה אשר שימשה מנהלת תחום התכנון במנהלת להתחדשות עירונית בירושלים, תעמוד בראש הסניף הירושלמי של החברה לפיתוח והתחדשות עירונית המתמחה בייצוג בעלי דירות בפרויקטים של פינוי בינוי, החל משלב ההתארגנות, אישור התב"ע, פינוי המתחם ועד לשלב אכלוס הדירות החדשות בבניינים החדשים.


איילת קראוס, מתכננת ערים בהכשרתה, שימשה בעבר גם כראש תחום באגף התחדשות עירונית במשרד הבינוי והשיכון ( למעלה מ – 15 שנה ) והינה בעלת משרד 'חכמת רחוב' העוסק בקידום עירוניות בתהליכים משתפים.

איילת קראוס | צילום:וד סקורי


קראוס מציינת כי: "מרבית הפרויקטים בירושלים מקודמים על ידי יזמים או על ידי עורכי דין מטעם בעלי דירות שעורכים מכרז יזמים עוד טרם אישור תוכניות בניין העיר. בשתי השיטות היזמים הם אלו שמובילים את הליכי התכנון, כשהאינטרס הכלכלי של היזמים עלול לגבור על האינטרסים של בעלי הדירות. אנחנו מביאים לירושלים את "המודל החברתי ®" בפינוי בינוי, אשר משלב ומיישם מרכיבים חברתיים וכלכליים וממזג אותם לתכנית בנין עיר המקודמת על ידי בעלי הדירות באמצעות החברה לפיתוח והתחדשות עירונית. מטרת המודל הינה למקסם עבור בעלי הדירות את התמורה, תוך הבטחת סיכויי המימוש של הפרויקט".


ניר שמול, מנכ"ל החברה לפיתוח והתחדשות עירונית מציין כי החברה לפיתוח והתחדשות עירונית פועלת על פי מודל זה במרכז הארץ כבר למעלה מעשור ועד כה אכלסה כ- 1000 דירות, היא מקדמת כ- 30 פרויקטים בהליכים שונים וסה"כ מייצגת כ- 2500 משפחות ברחבי הארץ. אנו מאמינים שאיילת קראוס, עם ניסיונה רב השנים בקידום התחדשות עירונית והיכרותה עם האוכלוסייה הירושלמית, הקהילות בעיר ועם מקבלי ההחלטות ברשות המקומית תוכל להביא את הבשורה לבעלי הדירות בעיר. פוטנציאל ההתחדשות העירונית בירושלים הוא עצום, בעיר יש עשרות אלפי דירות אשר זקוקות לחידוש ותהליכי פינוי בינוי משפרים את איכות החיים של בעלי הדירות הקיימים ובמקביל מייצרים לירושלים היצע גדול של יח"ד חדשות בתוך השכונות הקיימות, ולא על חשבון השטחים הפתוחים הסובבים את העיר.


על פי נתוני הרשות להתחדשות עירונית לשנת 2021 ירושלים היא העיר המובילה בישראל במספר יחידות דיור בתכניות פינוי-בינוי שאושרו עם תוספת של 2,448 יחידות דיור המוצעות בתכניות פינוי-בינוי. אנו מאמינים כי פתיחת הסניף הירושלמי של החברה לפיתוח והתחדשות תסייע לעיר להמשיך ולממש את הפוטנציאל האדיר הטמון בקידום תהליכי ההתחדשות העירונית בירושלים.