ירידה בהתחלות בנייה בהתחדשות עירונית

לאחר מספר רבעונים בהן חלה עלייה בהתחלות בנייה במסגרת התחדשות עירונית, ברבעון הראשון של  שנת 2019 חלה ירידה של 5% בהתחלות הבנייה של פרויקטים במסגרת פינוי בינוי, תמ"א 38-2 ותמ"א 38-1.

 

יחידות הדיור שבנייתן החלה ברבעון הראשון בפרויקטים אלו עומד על 1,780 יח"ד בלבד, מתוכן 696 דירות בפינוי בינוי, 677 דירות בתמ"א 38-2 ו-407 דירות בתמ"א 38-1. כך עולה מניתוח נתוני הלמ"ס שביצעה חברת דרא  המתמחה בשיווק פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית.

 

ברבעון האחרון של שנת 2018 עמד מספר יחידות הדיור אשר נבנו במסגרת התחדשות עירונית על 1,874 יח"ד וברבעון שלפניו על 2,759 יח"ד. ירידה זו גם בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד בו עמדו התחלות הבנייה על 1,949 יח"ד (ירידה של 9%).

 

דרור אוהב ציון בעלים ומנכ"ל של חברת דרא שיווק נדל"ן  מציין כי "הירידה בהתחלות הבניה בהתחדשות עירונית צריכה להדליק נורה אדומה לממשלה שתקום. בעקבות תכנית מחיר למשתכן מרבית החברות הפועלות בתחום הנדל"ן, גדולות כקטנות, שמו להן למטרה להרחיב את פעילותן בתחום ההתחדשות העירונית וראו בתחום כפוטנציאל להגדלת היצע הדיור בישראל.

 

דרור אוהב ציון מנכל ובעלים של חברת דרא שיווק נדלן צילום תומר שלוםדרור אוהב ציון מנכ"ל ובעלים של חברת דרא שיווק נדלן. צילום: תומר שלום

 

 

תחום ההתחדשות העירונית הפך מעין מנוע הצמיחה העיקרי של חברות יזמיות בתחום המגורים. בהחלט ראינו כיצד לאורך התקופה האחרונה שיעורן של התחלות הבנייה בתחום ההתחדשות הולך ותופס חלק נכבד יותר מכלל התחלות הבנייה, כאשר בסוף שנת 2018 עמד שיעור התחלות הבנייה בהתחדשות על 19% מכלל התחלות הבנייה (כמעט כל דירה חמישית). ברבעון הראשון של השנה הנוכחית הנתון הזה עומד על 16% בלבד. הסיבה לכך היא ככל הנראה המדיניות החדשה של ראשי ערים מסויימות כנגד התחדשות עירונית שבעצם הביאה להקפאה בתחום באותן ערים. הנתון הזה מדאיג כי המשמעות שלו הקטנת היצע דירות חדשות בשוק שתגרום לעליית מחירים נוספות"

 

 

מספר יחידות הדיור שנבנו במסגרת פינוי בינוי, תמ"א 38-2 ותמ"א                                      מספר יחידות הדיור שנבנו במסגרת פינוי בינוי, תמ"א 38-2 ותמ"א

 

 

רוני צברי, הבעלים של חברת צברים המקימה פרויקטי התחדשות ברחבי הארץ מציין כי "הירידה נובעת בעיקר מבעיות רישוי. תהליכי הרישוי מתמשכים לא בהכרח בגלל העיריות אלא בשל סיבות בירוקרטיות ורגולטוריות שונות. כמו כן חוסר הבהירות לגבי ההתחדשות העירונית במרכזי הערים, בעיקר בתל אביב וברמת גן, גם היא הביאה להאטה ביציאתם לפועל של פרויקטים אלו. אמנם בתל אביב חוסר הבהירות התפוגגה כעת עם תכנית הרובעים, אך היא הביאה לעיכוב באישור פרויקטים ואנו רואים את התוצאות בנתונים שפורסמו. אני מאמין כי הפתרון להגדלת התחלות הבנייה של פרויקטי התחדשות עירונית הוא קיצור הליכי הרישוי".