זעזוע להתחדשות העירונית בחיפה

ראש העיר קליש רותם דורשת היטל השבחה של עד 50% במתחמי פינוי בינוי

קליש רותם, ראש העיר חיפה דורשת היטל השבחה של עד 50% במתחמי פינוי בינוי  - זאת, בניגוד להבטחות קודמות של העירייה בגיבוי החלטת ממשלה שלא ייגבו היטלי השבחה. יו"ר ארגון הקבלנים חיים פייגלין: "זו הונאה, עשרות פרויקטים עם אלפי דירות בסכנה שירדו לטימיון"

 

רעידת אדמה בתחום ההתחדשות העירונית בעיר חיפה: ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם, והאדריכלאריאל וטרמן המשמש כמהנדס העיר, דורשים היטל השבחה בשיעור של עד 50% על מתחמי פינוי בינוי אשר מקודמים מזה שנים – וזאת למרות שעשרות מתחמים עם אלפי דירות כבר נמצאים בשלבי תכנון וביצוע מתקדמים והובטח על-ידי עיריית חיפה, שלא יידרש בגינם היטל השבחה.


נציין, כי חוק ההסדרים החדש שמכוון דווקא לעודד התחדשות עירונית, מאפשר לעיריות לקבוע את גובה היטלי ההשבחה עד לחודש מאי השנה, זאת לפי חלוקה לאזורים ובשיעורים של 0, 25 או 50 אחוזים. יחד עם זאת, עיריות רבות בארץ בחרו שלא להטיל היטלי השבחה בכדי לעודד התחדשות עירונית בתחומן, אך עיריית חיפה כאמור החליטה אחרת – והציגה בישיבת מועצת העיר את מסמך המדיניות לפיו במתחמי ההתחדשות העירונית בעיר יהיה תשלום בגין השבחה לפי אזורים. בכך מתעלמת עיריית חיפה מהבטחות שלטוניות מפורשות שניתנו הן לבעלי הדירות והן ליזמים, כולל בפרויקטים שקודמו על ידי העירייה עצמה.

יו"ר ארגון קבלני חיפה חיים פייגלין | צילום: יח"צ


יו"ר ארגון קבלני מחוז חיפה וסגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ חיים פייגלין, אמר כי "מדובר בהונאה של ממש. גם הדיירים וגם היזמים במתחמי הפינוי בינוי בעיר התבססו על הבטחות העירייה שחלקן גובו גם בהחלטת ממשלה מפורשת למתן פטור מלא מהיטלי השבחה. לאור זאת נעשו ההתקשרויות, תוכננו תוכניות והושקעו משאבים רבים של עשרות אדריכלים, מהנדסים ויועצים לאורך שנים. כל המשאבים הללו נמצאים כעת בסכנה לרדת לטמיון. גם ללא היטלי השבחה, שוק המגורים בחיפה מדשדש לעומת מרבית המחוזות בארץ ואיננו שיא הכדאיות הכלכלית מבחינת מחירי דירות. החלטה על הטלת היטלי השבחה בשיעור 50% תכשיל את מימוש רוב הפרויקטים להתחדשות עירונית בתחומי העיר, וחלק מהפרויקטים אף אינם יכולים לשאת היטל בשיעור 25%. בכל מקרה אנחנו לא נשלם 50% היטלי השבחה בפרויקטים של פינוי בינוי בחיפה ונאבק באירוע הזה בכל ערכאה תכנונית ואף שיפוטית. אני ממליץ לעיריית חיפה לקחת דוגמה להתנהלות עירונית נכונה מירושלים ומקרית אונו בהן מעניקים פטור מלא מהיטלי השבחה בפרויקטים של התחדשות עירונית כדי לתמוך במימוש פרויקטים חשובים אלו".


הדיירים  עצמם גם הם נסערים וטוענים כי העירייה מכשילה במו ידיה את היוזמה של עצמה. "אי אפשר להתייחס לדיירים בכזה זלזול", נמסר מנציגות הדיירים.


עיריית חיפה סירבה להתייחס, ובחרה שלא להשיב לטענות שהופנו כלפיה.