ההייטקיסטים משתלטים על שוק הנדל"ן הישראלי?

סקר אלדר שיווק: כ-27% מרוכשי הדירות בשנה וחצי האחרונות - עובדי ענף ההייטק

שנת הקורונה דווקא היטיבה עם ענף ההייטק הישראלי: אקזיטים במיליארדי שקלים, השקעות במיליונים בחברות חדשות, צמיחה של חברות ישראליות לשווי של יותר ממיליארד דולר (חד קרן) וגם גיוסים של חברות ותיקות וחדשות במאות מיליוני שקלים. כל אלה היו מנת חלקו של ענף ההייטק בשנת- 2020 והמגמה אף נמשכה בשלושת הרבעונים הראשונים של 2021.


הזינוק המטאורי של מניות חברות ההייטק הישראליות והאקזיטים של החברות הותירו בידי עובדי הייטק ישראלים רבים אופציות וסכומי כסף שהסתכמו במאות אלפי דולרים ואפילו יותר. העובדים חיפשו אפיקי השקעה אטרקטיביים לשים בהם את כספם ומצאו מקום אחד בולט - שוק הנדל"ן.


מהסקר שערכה חברת אלדר שיווק נדל"ן בקרב כ-2,000 רוכשי דירות בשנה וחצי האחרונות בעשרות הפרויקטים שמשווקת החברה בפריסה ארצית, עולה כי כ-27% מכלל רכישות הדירות בתקופה זו בוצעו על ידי עובדי הייטק - זאת אומרת, כמעט כל רוכש שלישי הינו הייטקיסט. בכדי לסבר את האוזן, לפי נתוני הרשות לחדשנות, עובדי ההייטק בישראל מהווים כ-10% משוק העבודה הישראלי, כך שלמעשה, שיעור רכישות הדירות שהם ביצעו בשנה וחצי האחרונות מקבל משנה תוקף.


בנוסף, הסקר בדק את סוגי הדירות שרוכשים ההייטקיסטים, ומצא כי שווי הדירות הממוצע שהם רכשו בשנה וחצי האחרונות עמד על כ-3 מיליון שקל, לעומת שווי של כ-1.8 מיליון שקל בממוצע הארצי לדירות חדשות אשר נרכשו. כמובן שהממוצע כולל גם דירות יוקרה שרוכשים עובדי ההייטק לעתים במחירים גבוהים בהרבה. לפי נתוני אלדר שיווק, הנה דוגמאות לעיסקאות:

• ברחוב יהודה מכבי בתל אביב, נמכרה דירה בשטח של 103 מ"ר +13.5 מ"ר מרפסת, בקומה 4, ב-6.1 מיליון שקל
• בשכונת יד אליהו בתל אביב נמכרה דירת 3 חדרים בשטח של 83 מר עם 12 מרפסת, בקומה 5, במחיר של 3.1 מיליון שח כולל חניה ומחסן
• במגדל יוקרה ברמת גן, נמכרה דירת 3 חדרים בשטח של 85 מ"ר + 12 מרפסת, בקומה ה-35, תמורת 4.1 מיליון שקל
• בשכונת פארק הים החדשה בבת ים, קו ראשון לים נמכרה דירת 4 חדרים בטח של 108 מ"ר + 14 מרפסת במחיר של 2.850 מיליון שקל

 

                                            רוני כהן מנכ"ל אלדר שיווק | צילום: אלדר שיווק 


לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, "ההייטקיסטים שחלקם הפכו מיליונרים בשנה החולפת, מעדיפים לרכוש דירות במרכז הארץ עם קירבה למקומות העבודה – ת"א, רמת גן וגם בערי השרון הרצליה, רעננה וכפר סבא, הערים שבהן הריכוזים הגדולים ביותר של חברות הטכנולוגיה וכמובן ערים המכילות מוקדי פנאי בילוי מרכזיים שקוסמים לפלח זה של האוכלוסיה. מדובר בעובדים צעירים יחסית – בשנות ה-20-30 לחייהם, הרוב הם גברים רווקים או זוגות צעירים ללא ילדים. למרבית הרוכשים האלה אין עדיין צורך בבתי ספר או גני ילדים בקרבת הבית, הפרמטרים שמעניינים אותם הם נגישות גבוהה, וקרבה לאזורי בילוי ולמרכזי מסחר".