אור ירוק לחתימת הסכמי גג בשנת 2021

מועצת מקרקעי ישראל אישרה את הצעתם של משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל להאריך את תוקף החלטת המועצה לחתימת הסכמי גג עם רשויות מקומיות לטובת הסרת חסמי שיווק ופיתוח עד לסוף 2021

ההחלטה שעברה פורסמה אמש באתר משרד הבינוי והשיכון, היא מאשררת את מודל הסכמי הגג ככלי ממשלתי והיא תאפשר למשרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל לחתום על הסכמי גג נוספים בשנה הקרובה.

 

על פי תוכנית עבודה זו, שוקדים בימים אלה במשרד הבינוי והשיכון על בניית הסכמי גג חדשים נוספים, ביניהם המועצה המקומית בני עי"ש, רכסים, רחובות, טמרה ומעלה אדומים, בהיקף כולל של כ 45 אלף יחידות דיור חדשות. במקביל, מקדמים ברשות מקרקעי ישראל הסכמים חדשים מול קריית גת מערב, נס ציונה, כפר סבא, אום אל-פאחם ופתח תקווה בהיקף של 44,600 יחידות דיור. ההחלטה שאושרה אתמול תאפשר, הלכה למעשה, את המשך העבודה על מודל הסכמי הגג.

 

במסגרת מדיניות הממשלה, משנת 2013 פועלים במשרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל לחתימה על הסכמי גג עם רשויות מקומיות לשם הקמת יחידות דיור חדשות וזאת בהתאם להחלטת הממשלה.

 

עד כה חתמו משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל 32 הסכמי גג עם רשויות מקומיות, אשר נבנו ופותחו בעקבותיהם אלפי יחידות דיור.

 

חתימה זו על הסכמי גג חדשים היא צעד משמעותי במטרה לאפשר פיתוח ושיווק מואץ של יחידות דיור חדשות בהיקף נרחב ובכך להגדיל את היצע הדירות בשוק ולבלום את עליית מחירי הדיור.

 

חשוב לציין כי בימים אלה של משבר הקורונה שפקד את כולם, הסכמי גג מהווים כלי ייחודי בין המשרד לרשות המקומית המאפשר להשקיע בתשתיות לדיור ובהכנת מלאי שיווקים לשעת כושר, במטרה להמשיך את מגמת האצת השיווקים ושמירה על היקף התחלות הבנייה כפי שהיה בשנים האחרונות, ובכך לתת מענה לביקושים העולים.

 

במסגרת העבודה מול הרשויות המקומיות, הסכמי הגג והסכמי הפיתוח, מהווים נדבך עיקרי ומשמעותי המאפשרים שיווק ופיתוח נרחב של יחידות דיור בתחומי הרשות המקומית, תוך מתן מענה לחסמי פיתוח, ומתן תמריצים לרשות המקומית לקידום שיווק יחידות דיור.

 

קידום הסכמי הגג מהווה חלק גדול בפעילות השוטפת והשגרתית של משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל. עבודת המטה על ההסכמים נערכת במשך תקופה ממושכת ובימים אלו מתבצעת עבודה על מספר הסכמים, ביניהם מועצה המקומית בני עי"ש, רחובות, רכסים, מעלה אדומים וטמרה, קריית גת מערב, נס ציונה, כפר סבא, אום א-לפאחם ופתח תקווה בהיקף כולל של כ-90 אלף יחידות דיור חדשות.

 

יאיר פינס, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "הארכת התוקף לחתימה על הסכמי גג שאושרה היום, מהווה אבן דרך משמעותית, בבניית הארץ, ומתן מענה לביקושים העולים. שיתוף הפעולה מול הרשויות המקומיות יוצר תמהיל בנייה ופיתוח כדאי לכולם, ואנו רואים את התוצאות בשטח. בערים שבהן ההסכמים כבר פעילים, נוספו אלפי יחידות דיור ושודרגו פני השכונות הקיימות והתשתיות כך שכלל תושבי המקום הוותיקים והחדשים מרוויחים. אני שמח שנוכל להמשיך ולקדם את מודל הסכמי הגג שמציע פתרון איכותי ויעיל לרשויות".

 

יעקב קוינט, מנהל רשות מקרקעי ישראל: "אישור ההחלטה היום מהווה צעד משמעותי לתמיכה בליבת פעילות רשות מקרקעי ישראל, לצורך הגדלת היצע יחידות הדיור ושיווק אלפי יחידות דיור כבר השנה. אישור ההחלטה פה אחד נובע מההבנה של כל חברי המועצה כי הסכמי הגג הם הכלי המשמעותי ביותר לשיווק יחידות דיור לאורך זמן וליכולת של רמ"י ומשרד הבינוי והשיכון לייצר תכניות עבודה אפקטיבית. רמ"י ומשרד הבינוי והשיכון פועלים באופן רציף ומאומץ לפתרון חסמים ומתן מענה לביקושים בשוק הדיור ומנהלים משא ומתן מתקדם עם רשויות מקומיות רבות לצורך חתימה על הסכמי גג בהיקף של כ-90 אלף יחידות דיור נוספות. העובדה שרשויות מקומיות רבות פונות לרמ"י ומעוניינות להצטרף להסכמי הגג מוכיחה כי מודל זה נותן מענה איכותי גם לצורכי הרשויות המקומיות".