"מוקדם מדי לפתוח את בקבוקי השמפניה – שוק הנדל"ן בחוסר ודאות גדולה; אל לנו להתבשם ולהכריז שנפתר משבר הדיור"

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פירסמה אמש את נתוני התחלות וגמר בנייה לרבעון הראשון של 2022, מהם עולה כי החלו להיבנות 19,943 דירות חדשות ברבעון - זוהי עלייה של 40% לעומת הרבעון המקביל ב-2021 ועלייה מינורית של 3% לעומת הרבעון הקודם שעמד על 19,332 התחלות בנייה. מדובר בשיא רבעוני של לפחות 7 שנים

לשם השוואה, בשנת 2021 כולה החלו להיבנות 63,300 דירות חדשות, בהשוואה ל-55,994 דירות ב-2020. בהערכה שנתית לפי נתוני הרבעון הראשון של 2022 מדובר בהתחלות בנייה של כ-79 אלף דירות אם התחלות הבניה יימשכו באותו קצב עד סוף השנה.


ברבעון הראשון הסתיימה בנייתן של 11,332 דירות, ירידה של 7% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה ושל 8% לעומת הרבעון הקודם


עו"ד ענת בירן, מומחית לתכנון ובנייה, מסרה בתגובה "מהנתונים עולה שקיימת עלייה מתמשכת במס' התחלות הבנייה במהלך השנה האחרונה, מדובר אמנם בנתונים מעודדים מעט, אלא שלצערי הקצב לא מספק וכדי להדביק את הביקוש המטורף לדירות, אנחנו זקוקים לקצב מהיר יותר שיגדיל משמעותית את ההיצע. שוק הדיור מצוי במשבר כל כך אקוטי שכדי שנראה המתמתנות במחירים, המספרים צריכים לגדול משמעותית. כדי להגדיל את הקצב, חייבים לטפל בקיצורי הליכי הבירוקרטיה המסורבלים, שמאריכים דרמטית את משך קבלת היתרי הבנייה. מדינת ישראל שיאנית במשך הזמן עד לקבלת ההיתרים. אני לא רואה שנעשים מספיק מאמצים ופעולות יעילות בהיבט הזה. אנחנו כבר רואים איך מחאת אוהלים נוספת קורמת עור וגידים ואני מעריכה שהיא תלך ותתעצם בשבועות הקרובים אם מדינת ישראל לא תתעורר ותייצר תוכנית חירום לטיפול במשבר הדיור".


נתי כרמי, משנה למנכ"ל קבוצת תצפית, מסר כי "עם כל הכבוד לנתוני התחלות הבנייה ברבעון הראשון, הלמ"ס מדווחת כי מספר הדירות שבנייתן הסתיימה ברבעון הראשון דווקא ירדה ב-8% לעומת הרבעון המקביל וב-7% לעומת הרבעון הקודם. אלה נתונים מטרידים, כי בסופו של דבר הרוכשים יכולים להיכנס לדירה החדשה רק כשהיא גמורה וכשהתקבל טופס 4, וכל עוד נתון זה לא עולה מרבעון לרבעון ובאופן משמעותי, לחצי הביקוש יימשכו כי לא תהיה להם קורת גג בפועל – ואיתם גם מחירי הדירות שימשיכו לעלות. ראוי לציין לשבח את העלייה בהתחלות הבניה ברבעון הראשון ואף לשמוח, אך לתפיסתי עדיין מוקדם לפתוח בקבוקי שמפניה, כי עדיין חסרות כאן עשרות אלפי דירות והפער גדל בכל שנה".

 

ערן לוי, מנכ"ל חברת אלטנוילנד: "נתוני הלמ"ס מצביעים על עלייה יפה ברבעון הראשון של השנה, שממשיכה את העלייה גם ברבעונים הקודמים. בתל אביב לדוגמה נרשם זינוק של 38% בהתחלות הבנייה ב-12 החודשים האחרונים ובערים אחרות כמו הרצליה למשל נרשמו אף זינוקים חדשים יותר. יחד עם זאת, אל לנו להתבשם ולהכריז שנפתר משבר הדיור משום ששוק הנדל"ן נמצא כעת במצב של חוסר ודאות בעיקר בשל העלאות הריבית והאינפלציה המתגברת. יש לציין כי הביקושים עדיין גבוהים בהרבה מההיצע הקיים של דירות, למרות העלייה הנוכחית בהתחלות הבנייה, וחוסר הוודאות שהממשלה מייצרת בענף גורמת לישיבה על הגדר ויוצרת ביקושים כבושים, שאותם נרגיש היטב בהמשך. בסוף אנשים צריכים דירות למגורים, זה לא מוצר ספקולטיבי. המדינה צריכה לתת פתרונות משמעותיים יותר לשוק הדיור ולהתמקד בשחרור קרקעות במסות קריטיות כדי להגדיל היצע".