סמי מצלאוי: "תמ"א 38 תוקעת את התפתחות הערים ותהיה בכייה לדורות אם לא תבוטל"

במקביל להודעת מנהל התכנון אתמול כי ימליצו שלא לחדש את תמ"א 38 במאי 2020, סמי מצלאוי בונה את הדירה ה – 1000 בפרויקט הפינוי בינוי הראשון בישראל ותומך בביטול תמ"א 38

 

לדבריו של מצלאוי, יו"ר חברת מצלאוי ובעלי החברה: "פינוי בינוי היא היא הדרך הנכונה לחדש שכונה בצורה אפקטיבית לערים. לא ניתן להשאיר את הבניינים הישנים במקומם ורק לעטוף אותם בשמלה חדשה. הישן נשאר ישן הוא רק עטוף בחזות חדשה. אם רוצים לפתח את הערים בישראל חייבים לעשות את השינוי כשינוי מקיף, ברמת השכונות. אחרת אנו פוגעים בהתפתחות העתידית של הערים. תמ"א 38 היום תוקעת את התפתחות הערים וזאת תהיה בכייה לדורות אם בסוף יוחלט שלא לבטלה".

 

בימים אלו ולאחר פינוי הדיירים מבתיהם, הגיע שלב הריסת המבנה הישן השלישי והאחרון בפרויקט של חברת מצלאוי ברחוב הרוגי מלכות בבל בקרית אונו. במקום הבניינים הישנים ייבנו 2 הבניינים האחרונים בפרויקט ONO PRIME, המשכו של פרויקט אונו הירוקה, פרויקט פינוי-בינוי הראשון בישראל שיצא לדרך בשנת 2001 ברחוב שאול המלך בעיר.


2 הבניינים שייבנו יהיו בני 16 קומות ויכללו 146 יחידות דיור שיתווספו ל- 3 הבניינים שכבר הוקמו במסגרת הפרויקט. למעשה עם תום העבודות תבנה מצלאוי את הדירה ה- 1,000 במסגרת פרויקט הפינוי בינוי בקרית אונו.

 

הריסת שלב ב' בפרויקט אונו פריים - צילום קרייג אריאב (28)הריסת שלב ב' בפרויקט אונו פריים - צילום: קרייג אריאב 

 

בשנת 2001 החלה מצלאוי בפרויקט אונו הירוקה, פרויקט פינוי-בינוי הראשון בישראל ברחוב שאול המלך בקרית אונו. כ- 170 דיירים פונו מבתיהם בבנייני הרכבת הישנים שנהרסו ועל יסודותיהם החלה להתפתח שכונה יפהפייה שכללה בסך הכל 513 יחידות דיור חדשות ב- 11 מגדלים בבניה מודרנית בני 9-14 קומות.

 

פרויקט ONO PRIME, המשכו של פרויקט אונו הירוקה, כולל 5 בניינים ו- 393 דירות על ציר לוי אשכול בעיר, בקטע בין כיכר הרוגי מלכות בבל ועד לקניון קריית אונו. תמהיל הדירות כולל דירות בנות 3, 4, 5 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים. מחירי הדירות משתנים בהתאם למיקום הדירה וגודלה. הפרויקט כולל חניון תת קרקעי וסביבו שטחים ירוקים, אשר יוסיפו לשדרוגו של המתחם הוותיק.

 

בימים אלו התקבל היתר בנייה להקמת 2 הבניינים האחרונים בפרויקט ועבודות הבנייה נמצאות בעיצומן. אכלוס הפרויקט צפוי ב 2022.

 

 

‏‏ ‏‏ סמי מצלאוי-בעלים חברת מצלאוי קרדיט: יחצ

                                                  סמי מצלאוי-בעלים חברת מצלאוי קרדיט: יח"צ

 

"אני גאה ונרגש לבנות בקרית אונו את הדירה ה- 1,000 במסגרת פרויקט הפינוי בינוי הראשון בישראל. בשנת 2001 יזמנו ובנינו את פרויקט פינוי בינוי הראשון בישראל בעיר, והגשמנו את חלומן של משפחות רבות וכך שינינו ושדרגנו את חיי המשפחות וילדיהן של בעלי הקרקע בשכונות אלו" מציין מצלאוי.


"כחלוץ ההתחדשות העירונית בישראל, אני מאמין שהפתרון היחיד שיכול לעזור למצב ענף הנדל"ן זה לא עוד תכנית ממשלתית כמו מחיר למשתכן או מע"מ אפס, אלא רפורמה רחבה של התחדשות עירונית. זה העתיד שלננו ואין שום פתרון אחר שיכול לעזור. כל דבר שיקדם הליכי פינוי בינוי הוא חיובי. אולם עדיין לא ננקטים מספיק צעדים כדי לזרז את הליכי התכנון בפרויקטים כאלו".

 

מצלאוי הוקמה בשנת 1977 על ידי סמי וקלרה מצלאוי, בעלי החברה, וביססה את מעמדה כחברת נדל"ן וותיקה. לחברה ניסיון עשיר בפרויקטי פינוי בינוי רחבי היקף. פרויקט אונו פריים מהווה המשך של פרויקט אונו הירוקה - פרויקט פינוי הבינוי הראשון בישראל, אותו הובילה חברת מצלאוי, ובמסגרתו הוקמו ואוכלסו 513 משפחות על פני 11 בניינים. זהו הפרויקט ששינה את תדמית חברת מצלאוי והפך אותה למובילה וחלוצה בישראל בתחום ההתחדשות העירונית.