משקיעים בנדל"ן? הכירו את היעד החם הבא בארצות הברית

למשקיעים שרוצים להיות צעד אחד לפני כל השאר, כדאי להביט אל עבר הדרום של ארה"ב, להבין את מגמות העומק, ולקפוץ על ההזדמנות בדרך להצלחה: הכירו את העיר סוואנה שבמדינת ג'ורג'יה

 

בעלי ניסיון כבר יודעים זאת - השקעות זה אף פעם לא "שגר ושכח". כדי למצות את המיטב מכל השקעה - ולמקסם את פוטנציאל הרווח ממנה - צריך להיות מעודכן באופן קבוע בהתפתחויות בשוק, לאתר הזדמנויות ולא להישאר מאחור. אם אתם מתעניינים בהשקעות נדל"ן, בטח כבר נחשפתם להשקעות בחו"ל. ואם כבר נחשפתם, לא יכול להיות שלא שמעתם על האפשרויות הרבות שקיימות בארה"ב. ואם כבר הגעתם עד לכאן - מומחי הנדל"ן בארה"ב רוצים לחסוך לכם את חקר השוק המתיש, ולהציג בפניכם את אחד משוקי הנדל"ן החזקים ביותר בארה"ב - העיר סוואנה שבמדינת ג'ורג'יה.

 

בשוק הנדל"ן של ג'ורג'יה מתקיים שילוב מיוחד של כמה גורמים, שהבשלתם תדחוף אותו קדימה בשנים הקרובות. ג'ורג'יה היא מדינה בעלת היסטוריה עשירה - כאחת מ-13 המושבות המקוריות שהרכיבו את ארה"ב - הממוקמת באזור הדרום מזרחי של היבשת. המדינה מוכרת בארה"ב בזכות תעשיית חקלאות מפותחת (כותנה, אפרסקים ובוטנים), טורנירי גולף המוניים, נופים מיוערים ומזג אוויר נעים ברוב ימות השנה.

 

סוואנה היא העיר החמישית בגודלה בג'ורג'יה עם כ-150 אלף תושבים, ואחד משוקי הנדל"ן הדינמיים בארה"ב. בשנה החולפת עלו מחירי הנדל"ן בסוואנה בכ-6%, ולפי תחזיות המחירים יעלו בעוד כ-7% בשנה הקרובה.

 

מה הופך את העיר לשוק מעניין? סוואנה מגלמת בסיפורה שלוש רגליים שעליהן מתבססים לרוב שוקי נדל"ן בעלי פוטנציאל צמיחה אמיתי: הגירה חיובית וצעירה; השקעה לאומית ויצירת מקומות עבודה; והתוצאה הסופית - ביקושים צומחים באופן עקבי.

 

בנוסף, בסוואנה ממוקם נמל ים ענק, "נמל סוואנה", המשמש כשער לשילוח בינלאומי של סחורות כמו כלי רכב ואלקטרוניקה. זהו הנמל השלישי בגודלו בכל ארה"ב והגדול ביותר בדרום-מזרח ארה״ב, והוא מהווה מנוע עצום בפני עצמו לכלכלה, למאגר מקומות העבודה ולגיוון מקורות ההכנסה של העיר.

 

את כל אלו יש בסוואנה של ימינו, ולכן משקיעים רבים - זרים ואמריקאים - כבר מגלים בה עניין רב. 

 

קרדיט: pixabay

 

1. הגירה חיובית ומגנטים לצעירים

כשאנחנו מחפשים הזדמנויות בעולם הנדל"ן, אחד הדברים שנסקור הוא ההצלחה של העיר בחידוש האוכלוסייה שבה ומשיכת צעירים עובדים - מה שבסופו של דבר מעלה את הביקושים, ומניע את ההיצע. אנליסטים בתחום הנדל"ן להשקעה זיהו מגמות בשוק בסוואנה המצביעות בדיוק על כך.

 

לפי מפקד האוכלוסין של ארה"ב, ב-2014-2018 נרשמה בסוואנה הגירה חיובית של 30% נטו (הפער בין המגיעים לעוזבים) - בעיקר של צעירים, ובעיקר של כאלה שלא התגוררו בג'ורג'יה לפני כן, אלא הגיעו ממדינה אחרת. בנוסף, לפי אתר realtor.com, שיעור בני ה-25-34 בסוואנה הוא מהגבוהים בארה"ב, כמעט 17% מהאוכלוסייה.

 

המשמעות היא ביקוש שהולך ונבנה, ולאט-לאט מתפרץ. כל אותם צעירים ותושבים חדשים בונים הון לקראת רכישת בית, או לכל הפחות שוכרים בתים לטווח ארוך. לכן, כשמשקיעים רוכשים בית בסוואנה, הם יכולים להיות בטוחים שיאתרו שוכרים טובים, ולאור הביקוש יוכלו למכור את הנכס ברווח משמעותי בבוא היום.

 

 

 

2. פעילות עסקית והשקעה לאומית

מה גורם לעיר ולמדינה להיות מגנט עבור צעירים ועובדים מקצועיים? מעבר למזג האוויר הנאה ולמחירי הבתים האטרקטיביים (מחיר חציוני של 275 אלף דולר, לעומת 370 אלף דולר בכלל ארה"ב) - ישנו גם העניין הכספי: כמה כסף מגיע לעיר, בין אם זה מהשקעות לאומיות בתשתיות, בריאות וחינוך, ובין אם זה מפעילות עסקית של חברות.

 

בנוסף, פעילות עסקית ערה יוצרת מקומות עבודה, גורם קריטי במשיכת משפחות ומנוע לצמיחה בביקושים לבתים.

 

במגזר העסקים הפרטיים, מטות מרכזיים של חברות כמו קוקה קולה, הום דיפו ודלתא איירליינס ממוקמים בג'ורג'יה. בסוואנה עצמה, אחד מהגורמים המרכזיים להגירה החיובית הן ללא ספק האוניברסיטאות הממוקמות בה - Savannah State University, Savannah College of Art and Design ועוד רבות -  שמושכות אליהן עשרות אלפי סטודנטים בכל שנה.

 

בעיר פועלות חברות גדולות כמו יצרנית המטוסים Gulfstream Aerospace או חברת ההלבשה Citi Trends, בסוואנה ממוקמים גם בסיס צבאי גדול של הצבא האמריקאי, שמושך חיילים ומשפחות של אנשי קבע לאזור. בנוסף, בסוואנה פועלים מוסדות רפואיים משמעותיים - המטה של רשת בתי החולים HCA Healthcare וכן בית החולים St. Joseph's-Candler - שמהווים מקום עבודה אטרקטיבי לצוותי רפואה איכותיים.

 

במגזר ההשקעות מצד המדינה, ממשלו של ג'ו ביידן הכריז בג'ורג'יה על תוכנית ענק לפיתוח תשתיות ברמה הלאומית. הפרלמנט של ג'ורג'יה הכריז על תקציב מדינתי של 27 מיליארד דולר ל-2022, וממשל ארה"ב הודיע שיעביר למדינה 4.6 מיליארד דולר נוספים בקרנות להתמודדות עם השפעות הקורונה.

 

סוואנה – עיר היסטורית בעלת מראה ייחודי וציורי – מושכת אליה תיירות מרחבי ארה"ב, עם יותר מ-14 מיליון תיירים נכנסים מדי שנה. בעיר יש שדה תעופה פעיל, ונמל הים ברונסוויק הוא שער לשילוח בינלאומי של סחורות כמו כלי רכב ואלקטרוניקה.

 

3. ביקושים מתבשלים

 כל הגורמים הללו מובילים לאבחנה של סוואנה כשוק נדל"ן מעניין ומתפתח, בעל בידול משאר השווקים בארה"ב ובעולם, בוודאי בכל הקשור לנושא של השקעות נדלן בארצות הברית. מגמות שמתרחשות במשך שנים מתחת לפני השטח, מתממשות לכדי התפוצצות של ביקוש לדיור. במדינות שכנות כמו פלורידה וטנסי האוכלוסייה מזדקנת והצעירים עוזבים.

 

ג'ורג'יה נתפשת כמדינה צעירה, ושילוב של השקעות מאסיביות לצד מגוון של הזדמנויות עבודה - מזניק את הביקוש. בתחומי הנדל"ן לתעשייה ולמשרדים, ג'ורג'יה כבר מובילה את טבלת הפיתוח והביקוש - עם כ-100 אלף מ"ר בבנייה ברבעון הראשון של 2021, לפני נתוני חברת המחקר Colliers.

 

מחירי הבתים בסוואנה עלו בכ-10% בין מרץ 2020 למרץ 2021. בהסתכלות רחבה יותר, מאז 2012 ועד סוף 2020, מחיר בית ממוצע בעיר הוכפל. הנתונים הקיימים חזקים מאוד בסוואנה, אבל זאת רק ההתחלה.

 

פעילי נדל"ן מקומיים צופים ששילוב של גורמים - מגמת המעבר מערים גדולות לקטנות בארה"ב כולה; האוכלוסייה הצעירה שממנה מאות אלפים צפויים להגיע בשנים הקרובות לגיל של רכישת בית; ההשתלטות על מגפת הקורונה ותנופת פיתוח - צפוי להציב את המשקיעים בסוואנה בליבו של אחד משוקי הנדל"ן החמים בארה"ב, אם לא בעולם.