תוך שנתיים - זינוק של 140% בהתחלות בנייה של פרויקטים מסוג התחדשות עירונית בדרום הארץ

מנתוני הלמ"ס שנותחו על ידי ארגון קבלני אשדוד עולה כי מאפריל 2018 ועד מרץ 2019 החלו בבנייתן של 572 יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית בדרום – תמ"א 38 ופינוי בינוי. זאת לעומת נתון נמוך בהרבה שנרשם בתקופה שבין אפריל 2016 למרץ 2017 עם 236 התחלות בנייה בלבד.

בחלוקה שבין פרויקטים של חיזוק והרחבה (תמ"א 38/1) לבין פרויקטים של הריסה ובנייה מחדש (פינוי בינוי ותמ"א 38/2) עולה כי בשנה האחרונה החלו בדרום הארץ בבניית 399 יחידות דיור בפרויקטים של חיזוק והרחבה לעומת 173 יחידות דיור בפרויקטים של הריסה ובנייה מחדש.

 

 

לאחר בחינת מספר התחלות הבנייה בהתחדשות עירונית, בשנה האחרונה מגלים כי העיר המובילה עם 4,610 יחידות דיור היא תל אביב, אחריה מחוז המרכז עם 1,974 יחידות דיור, מחוז חיפה עם 1,130 יחידות דיור, מחוז ירושלים עם 354 יחידות דיור ומחוז הצפון עם 216 יחידות דיור הסוגר את הרשימה.

 

 

לדברי שלומי בן עזרי מנכ"ל ארגון הקבלנים באשדוד: "העלייה במספר התחלות הבנייה בפרויקטי התחדשות עירונית נובעת ממדיניות ראשי הרשויו. כך למשל עיריית אשדוד מעודדת בצורה נמרצת התחדשות העירונית באמצעות תמ"א 38 ופינוי בינוי. העירייה מביעה נכונות מאוד גדולה לקידום הנושא על מנת לחדש את העיר ולהפוך את הבניינים המתפוררים לבניינים מודרנים. עם זאת, המדינה חייבת להמשיך ולהתיר את החסמים ולהעלות את הכדאיות הכלכלית בבניית פרויקטי התחדשות עירונית בפריפרייה על מנת ששיעור גבוה יותר מהפרויקטים יבוצעו בין היתר ביישובי הדרום".

 


כמו כן בן עזרי מציין כי על אף הבנייה הרבה של פרויקטי התחדשות עירונית באשדוד, ישנם הרבה מאוד פרויקטים מסוג זה המוקמים עם ליקויי בנייה חמורים ויש לשים דגש לנושא זה. רק לאחרונה התגלו ליקויי בנייה חמורים באתרי בנייה של פרויקטי תמ"א ברחבי אשדוד התגלו במהלך סיור של מנכ"ל ארגון הקבלנים באשדוד - שלומי בן עזרי יחד עם אדריכל העיר - רם אהרוני, מנהלת מחלקת פיקוח הבנייה - כרמית סיני ומספר מפקחים מהעירייה. "הליקויים שהתגלו מלמדים על תופעה קשה של יזמים הקוראים לעצמם "קבלנים" בתחום התמ"א שבונים פרויקטים ללא ניסיון או הבנה בתחום.

 

 

מיותר לציין שליקויים אלו חושפים את הדיירים למפגעים בטיחותיים חמורים והוצאות כספיות גבוהות לתיקונם. אנו ממליצים שלא להקל ראש בבחירת הקבלן המבצע בפרויקט התמ"א. אנו, כארגון קבלני העיר אשדוד, מציעים לדיירים להסתייע בשירותנו לבדיקת זהות הקבלן המבצע, משך זמן ניסיונו והאם ביצע פרויקטים דומים בעבר. אנו שמח לסייע לדיירים על מנת לבחור קבלן מבצע אמין ומקצועי ומזמינים אותם לפנות אליו בכל עניין בנושא"