בחירת דירה חדשה – הדברים אליהם כדאי לשים לב!

רכישת דירה הינה עניין בעל משמעות רבה, וכמו בכל השקעה לטווח הארוך שתשפיע על חייכם קיימים דברים אותם מומלץ לברר לפני הרכישה. במאמר זה נציג בפניכם מספר נושאים חשובים להתייחסות בעת רכישת דירה חדשה לכם ולבני משפחתכם.

ראשית כמובן מומלץ לבחון את מחיר הדירה ואת תנאי הרכישה, בררו היטב את תנאי המשכנתא שלכם בבנק, וודאו כי התייעצתם במספר בנקים בכדי להבטיח את התנאים הטובים ביותר הקיימים בשוק לזמן הנתון, בנוסף וודאו כי התוכנית הינה תוכנית חכמה וגמישה לטווח הארוך. עם השנים דברים נוטים להשתנות. חשוב לדעת כי לא תמיד תקבלו את התנאים הטובים ביותר למשכנתא בבנק בו מנוהל החשבון השוטף שלכם!

  

תוכניות לפיתוח השכונה

וודאו כי אתם מבינים איזו אוכלוסיה מתגוררת בשכונה בה ממוקמת הדירה אותה אתם רוצים לרכוש. מומלץ גם לבחון תוכניות לפיתוח עירוני של האזור באתר העירייה. כך למשל כאשר אתם מתבוננים על דירות חדשות בפתח תקווה, מומלץ לגשת לאתר עיריית פתח תקווה ולבחון את תוכניות הפיתוח לשכונות השונות של העיר לטווח הקרוב והרחוק בכדי להבין את העתיד של השכונה. הדבר גם עלול לפתור אתכם מאתרי בניה בקרבת הבית!

  

מידות ומדידות

גודל הדירה הינו גם גורם חשוב אותו כדאי לקחת בחשבון והכוונה בכך אינה רק למספר החדרים בדירה אלא לגודל של כל חדר והגודל הכללי של הדירה. השטחים של הדירות בארץ לרוב מחושבים במטרים רבועים, וכל חלל שהינו מעל 8 מטרים רבועים נחשב לחדר. מומלץ לוודא שחדרי השינה הינם בגודל המתאים לצרכים שלכם, כיוון שמקובל במבנים חדשים רבים להשקיע מרוב מרחב הדירה בחללים "הציבוריים" שלה כמו הסלון וכך נוצרים לעיתים חדרי שינה קטנים ולא נוחים. אם הינכם רוכשים דירה מיד שנייה אל תתביישו לבקש למדוד את הדירה ואל תסתמכו על התוכניות של הדירה לבדן. במקרים רבים המדידות נעשו לפני שנים רבות ומבנה וגודל הדירה היה עלול להשתנות מאז, בנוסף לא תמיד נעשו מדידות מדויקות או נלקחו בחשבון שינויים שקרו במהלך הבנייה עצמה של הדירה. מלבד בדיקה מדויקת יחסית של גודל הדירה כך תזכו גם בכלי מצוין לתכנון סידור הרהיטים בדירה ותוכלו אפילו לדבוק האם הרהיטים שברשותכם מתאימים בגודלם לדירה החדשה וכך לחסוך כסף או להתכונן מראש להוצאות בהתאם.

 

הבעלות על הנכס

וודאו כי הינכם מתדיינים על הרכישה עם בעלי הדירה החוקיים. לעיתים תופתעו לגלות שאלה קרובי משפחה של הבעלים שבכלל מתגוררים בחו"ל, או כי מדובר בעורך דין המייצג את בעלי הדירה. לצערנו הרב נרשמו גם מספר מקרים של מתחזים שניסו לקחת מקדמה על דירה שאינה ברשותם ולהיעלם עם הכסף. אז כיצד מבררים בידי מי הבעלות על הנכס? פשוט מאוד! פנו לעירייה ובקשו לראות את נוסח הטאבו של הדירה בו מצוינת הבעלות הנוכחית על הדירה. כך למשל במידה והינכם מעוניינים לרכוש דירה חדשה בפתח תקווה עליכם לגשת לעיריית פתח תקווה ולבקש לראות, ואפילו לצלם את נוסח הטאבו של הנכס. מומלץ להתקשר מראש בכדי שימצאו מבעוד מעוד את המסמכים בארכיון העירייה, לשם כך תצטרכו למיין את כתובת הנכס.

 

אוויר, על כל כיווניו

פן חשוב נוסף הוא כיווני אוויר, הרי איש אינו רוצה להתגורר בדירה שהאוויר בה עומד בימי הקיץ החמים. ייתכן ונשמע כדבר פשוט מאוד לבדיקה אך מומלץ לדעת מראש מה כדאי לבדוק לפני הרכישה. לעיתים נראה כי דירה עם חלונות גדולים לבטח תספק מספיק תנועה של אוויר בתוך הבית, אך כדאי לבחון את כיווני האוויר הקיימים בדירה. בכדי שניתן יהיה לאוורר את הדירה צריכים להיות בה 2 כיווני אוויר לפחות, ורצוי שני כיוונים מנוגדים – כמו צפון ודרום, או מזרח ומערב. במידה ואתם מתקשים להבחין בין הכיוונים השתמשו במצפן או פשוט בידכו כי החלונות יוצאים לכיוונים מנוגדים.

 

עיצוב פנים

למרות שכל הנושאים המפורטים מעלה יעזרו לכם רבות גם בתחום זה מומלץ לבחון עוד מספר דברים בכדי לוודא שתוכלו ליצור את עיצוב הפנים בו אתם חושקים בדירתכם החדשה. המידות יעזרו לכם לדעת איזה ריהוט להכניס לדירה וכיצד למקם אותו, אך מומלץ לבחון גם את כמות האור הטבעי שיש בדירה, ועל חומרי הגלם בהם השתמשו לבנייה. שימו לב לריצוף, מאיזה חומר הוא עשוי, באיזה מצב חדרי האמבטיה והמטבח – האם יש צורך להחליף אותם בחדשים או שניתן להסתפק בחידוש קל? לעיתים שיפוץ מטבח או חדר אמבטיה עלולים להוביל לעלויות גבוהות, במיוחד כשמדובר בבית האהוב והחדש שלכם בו אתם רוצים שהכול יהיה פשוט מושלם. במידה והינכם בעלי תקציב מוגבל לשיפוץ הדירה החדשה, הרי מוטב שתעשו רשימה של כל הדברים שחייבים לשפץ לפני המעבר לבית החדש ולהתמקד בהם, וכך תוכלו להישאר בתקציב ולתכנן את שאר השינויים לתקופה מאוחרת יותר.

 

כעט כשאתם יודעים את כל הפרטים הבסיסיים על הדירה החדשה שלכם בפתח תקווה או באשדוד, בירושלים או בחיפה, אתם יכולים לקבל החלטה מושכלת לגבי הרכישה.